Marzec 2019
Udostępnij:

WIZYTA KOMISARZA UE DS. ROLNICTWA I ROZWOJU WSI PHILA HOGANA


W ramach wizyty w Polsce delegacja Komisji Europejskiej w składzie: Phil Hogan – komisarz UE, Sophie Dirven – członkini gabinetu oraz Peter Wehrheim – członek gabinetu spotkali się ze Społecznością akademicką oraz przedstawicielami agend oraz instytucji działających na rzecz rolnictwa. Spotkanie moderował dr Czesław Siekierski – poseł do PE, któremu JM Rektor UR prof. Włodzimierz Sady, korzystając z okazji, podziękował za wieloletnią współpracę.
Spotkanie plenarne poprzedziły rozmowy delegacji z władzami UR, poświęcone prezentacji kierunków rozwoju badań i dydaktyki. Komisarz był pod wielkim wrażeniem omawianych zagadnień i wyraził gotowość do zacieśnienia współpracy i realizacji wspólnych przedsięwzięć. Zaprosił również naukowców i studentów do wizyty w Brukseli.
W okolicznościowym słowie skierowanym do zebranych JM Rektor UR podkreślił historyczny aspekt wizyty, wskazując że po raz pierwszy Uczelnia gości tak wysokiej rangi przedstawicieli Komisji Europejskiej. Zwracając się do licznie przybyłych rolników oraz ich przedstawicieli, zaznaczył, że właśnie takie spotkania wpisują się w działania NAUKA – PRAKTYCE. Zaapelował również do studentów, aby korzystali z licznych programów wspierających internacjonalizację.
Następnie głos zabrał Piotr Ćwik – Wojewoda Małopolski, który w imieniu Rządu RP powitał Komisarza w Małopolsce. Podkreślił także, że cieszy się, iż to spotkanie odbywa się na Uniwersytecie Rolniczym – nowoczesnej uczelni prowadzącej badania i kształcenie w szeroko pojętych naukach rolniczych.
Dziękując za powitanie, Komisarz Hogan podkreślił wysoką jakość badań prowadzonych na Uniwersytecie Rolniczym, wyrażając jednocześnie nadzieję, że ta właśnie aktywność naukowa przyczyni się do jeszcze większego stopnia korelacji nauki z praktyką.
Prezentując założenia nowej perspektywy dla Wspólnej Polityki Rolnej, omówił nie tylko plany dotyczące zasad finasowania, lecz również zapowiedział zmniejszenie tak uciążliwej dla rolników i grup producenckich biurokracji.
W dalszej części spotkania zebrani wysłuchali trzech krótkich wykładów, które wygłosili: prof. Czesław Nowak (UR Kraków), prof. Wiesław Musiał (UR Kraków) oraz inż. Ryszard Czaicki (Małopolska Izba Rolnicza). Ich tematyka ogniskowała się wokół specyfiki prowadzenia działalności gospodarczej na obszarze południowej Polski, gdzie dominują drobne gospodarstwa rolne.
W sesji pytań zgłosiło się kilku producentów, przedstawiając swe oczekiwania co do kształtu WPR w przyszłości.
Odpowiadając na pytania publiczności i odnosząc się do zaprezentowanych wykładów, Komisarz podkreślił konieczność dalszych negocjanci KE z krajami Unii, szczególnie o tak dużym potencjale społeczno-ekonomicznym jak Polska. Zaznaczył również, że drobne gospodarstwa rolne na terenach górskich mogą liczyć na specjalne wsparcie.   
Delegacji Komisji Europejskiej towarzyszyli także: Marek Prawda – dyrektor Przedstawicielstwa KE w Polsce oraz Sebastian Rysz – analityk polityczny Przedstawicielstwa KE w Polsce.

Fotograficzna dokumentacja dostępna w galerii.

 

 

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Aleja Mickiewicza 21, 31-120 Kraków
rector[a]urk.edu.pl
NIP: 675 000 21 18    REGON: 000001815    ESP: /URKRAKOW/skrytka
  
© 2024 Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie